تبلیغات
گروه جغرافیای شهرستان کردکوی - برنامه ریزی فعالیت های اقتصادی یک نیاز برای ساماندهی شهرکردکوی....
دست­یابی به رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازمند تلاش جدی و همه جانبه است. تا زمانی كه تمامی اقشار جامعه متناسب با جایگاه خود در مسیر پیشرفت قرار نگیرند، بهبود شاخص­های كمی در اغلب موارد تنها موجب توزیع نامناسب و ناعادلانه امكانات و درآمدها و بوجود آمدن تبعیض اقتصادی و اجتماعی خواهد شد. لذا بهترین روش توسعه ، حفظ تناسب و تعادل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی می­باشد.

فرایند برنامه ریزی زنجیره ای است از اقدامات و فعالیت ها در راستای دستیابی به نتایج دلخواه؛ این نتایج همان اهداف برنامه ریزی هستند که به تناسب زمان و مکان متغیرند. به همین ترتیب فرایند برنامه ریزی شهری نیز کلیتی است پیوسته در جریان، از این رو تلقی از رویدادها و مسائل شهری، به مثابه موقعیت هایی ایستا در زمان و مکان مردود خواهد بود.برنامه ریزی اقتصادی فرآیندی است كه طی آن به صورت آگاهانه و ارادی برای حصول به اهداف مشخص اقتصادی مانند ایجاد تغییرات مطلوب در متغیرهای كلان اقتصادی مانند تولید ناخالص ملی، مصرف، پس انداز، سرمایه گذاری و ... تصمیم گیری می شود.

  به عبارتی دیگر، هر برنامه اقتصادی در واقع مجموعه ای از عملیات اقتصادی را در برمی گیرد كه به طور متمركز آنها را هماهنگ و در جهت دستیابی به اهداف مشخص اقتصادی جامعه، هدایت می كند.

همچنین، در برنامه ریزی اقتصادی، برنامه ریزی فیزیكی برای ارزیابی دقیق از تمام منابع موجود در اقتصاد از قبیل مواد اولیه، سرمایه، نیروی انسانی و ... و تعیین چگونگی استفاده از این منابع امر مهمی است. هدف از برنامه ریزی فیزیكی این است كه امكان رویارویی با تنگناهای اقتصادی به حداقل برسد تا اقتصاد بتواند در دوره زمانی مد نظر به اهداف خود دست یابد

برای انجام مطالعات اولیه و شناخت وضعیت اقتصادی موجود و به دنبال آن برنامه ­ریزی و تعریف پروژه­های مفید، تشكیل یك تیم­ كاری ضروری می­باشد . تیم كاری  درصدد تعریف اهداف بلند مدت و تعیین برنامه كلان توسعه شهر خواهندبود. تیم فوق پس از بررسی نقاط قوت و ضعف اقتصاد شهرکردکوی و شناخت راه­­های تبدیل تهدیدها به فرصت و آنگاه استفاده از این فرصت­ها خواهد بود تا به منظور استفاده بهینه از ظرفیت­های بالقوه موجود در شهرمان ، در ایجاد ارزش افزوده مناسب و فرآوری محصولات كشاورزی خواهد بود. تلاش این گروه به گسترش فرصت های شغلی و افزایش درآمد سرانه بهره ببرد. این تیم می­تواند شاخص­ها و معیارهایی برای انتخاب بهینه نوع فعالیت اقتصادی در این منطقه تعریف كند. به علاوه تیم مذكور با استفاده از پتانسیل ها و امكانات موجود کردکوی از جمله ناحیه صنعتی، فعالیت های كشاورزی ، تعاونی ها ، بررسی روش های تامین منابع مالی و سرمایه گذاری برای ایجاد واحدهای تولیدی اشتغال زا  و شناسایی روش های مختلف مدیریتی در شهر برای ایجاد روحیه مدیریت مشاركتی و یكپارچه  و پیشنهاد پروژه های اقتصادی مطلوب در منطقه  خواهد پرداخت. در این خصوص بررسی سوابق توسعه اقتصادی شهرهاچه در داخل وچه خارج از كشور بی فایده نخواهد بود.
بررسی ها نشان می دهد كه انگیزه­ی اصلی مهاجرت از شهر کردکوی  به شهرهای دیگر شامل عدم وجود امكانات رفاهی، شغل و درآمد كافی در کردکوی و روستاها می­باشد. مدیران و مسئولان محترم شهرکردکوی می­توانند با مدیریت مناسب خود و استفاده از پتانسیل همشهریان عزیز و مساعدت دولت محترم جهت یافتن راه حل و مرتفع كردن این مشكل تلاش كنند. در این راستا، افزایش درآمد گامی مهم در بهبود  كیفیت زندگی است و می تواند موجب كاهش و توقف مهاجرت به شهرهای دیگر شده و در نگاه خوش بینانه، برگشت جمعیت به منطقه را نیز به دنبال داشته باشد.  
تاریخ : جمعه 7 فروردین 1394 | 04:50 ب.ظ | نویسنده : یعقوب محمودی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • فرازفا