تبلیغات
گروه جغرافیای شهرستان کردکوی - سقاخانه‌ ی ابوالفضلی ع روستای رادکان...

سقاخانه ، اتاقی كوچك اما با صفا كه وقتی به آنجا می رسی و شمعی روشن می كنی و درددلی می كنی با روحی آسوده خاطر به مأمن خود باز می گردی و می دانی كه مشكلت حل می شود. اینجا همان جایی است كه روزهای تاسوعا و عاشورا پذیرای هزاران دردمند است كه می آیند تا دست به دامن ابولفضل العباس (ع) و امام حسین (ع) شوند.

سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، به فضاهای کوچکی در معابر عمومی اطلاق می‌شد که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه درست می‌کردند. سقاخانه معمولاً ظروف سنگی بزرگی بودند که آب آشامیدنی در آنها ریخته می‌شد و پیاله‌هایی با زنجیر به به آنها بسته می‌شد.

هركه آبی زجام ما نوشد                  خلعت از شاه كربلا پوشد
سقاخانه‌ها در ابتدا بیشتر جنبه خدماتی داشتند و بانیان آنها بیشتر به منظور ثواب بردن، اقدام به ساخت و نگه داری آنها می‌کردند. برخی سقاخانه‌ها دائمی بودند و برخی دیگر در زمانهای خاص بویژه به هنگام عزاداری محرم برپا می‌شدند. برای آگاهی دادن به رهگذران در شب، شمع‌هایی در اطراف سقاخانه تعبیه و روشن می‌شد که بعدها جنبه‌ای مذهبی پیدا کرد و کسانی که نذر و نیازی داشتند هر شب جمعه، شمع‌هایی را در سقاخانه‌ها روشن می‌کردند.

از معروف‌ترین سقاخانه‌ها در ایران می‌توان به سقاخانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل متعلق به قرن ۱۶ میلادی، سقاخانه کوچه دباغ خانه در یزد متعلق به سال ۱۵۱۷ میلادی، سقاخانه عزیز الله در مجاورت مسجد جمعه اصفهان ساخته شده در دوران شاه سلیمان طی سال‌های ۱۶۶۶ تا ۱۶۹۴ و سقاخانه اسماعیل طلایی ساخته شده به دست نادر شاه افشار در زیارتگاه امام رضا در مشهد در بین سال‌های ۱۷۳۶ تا ۱۷۴۷ میلادی اشاره کردسقاخانه از دو کلمه سقا و خانه تشکیل شده است. ازآن جهت به این نام شهرت یافته که در گذشته «سقا» در کنار آب خوری می استاد و بعد از دریافت پول از رهگذران با مشک به رهگذران آب می داد. اما بد از شهادت سالار شهیدان و حضرت عباس به بهانه آوردن آب برای لشکر امام حسین ع سقا و ساقاخانه ها از اهمیت بیشتر در فرهنگ مردم پیدا کرد. و سقا درواقع آب را براساس آموزه دینی به تشنه لبان هدیه می کند.در هر صورت سقاخانه امروز محلی متبرک است چون به اعتقاد مردم پیوند عمیقی با واقعه کربلا دارد.

روستای رادکان از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی با مختصات جغرافیایی 54 درجه و 3 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 36 دقیقه عرض شمالی، در 35 کیلومتری جنوب غربی شهرکردکوی و 50 کیلومتری گرگان قرار دارد.

این روستا از شمال به ارتفاعات دراز نو از غرب به روستای کنداب، از جنوب به جنگل های پیرامون و از شرق به روستای حاجی آباد و چمن ساور محدود می شود. روستای رادکان از سطح دریا 1448 متر ارتفاع دارد. این روستا دارای سیمای کوهپایه ای و شیب آن به طرف جنوب است .

روستای رادکان یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین روستای استان گلستان و ایران به حساب می آید و دارای آثار چندهزار ساله است. به علت وجود منابع مناسب آب و رودخانه دائمی رادکان در این روستا یکجانشینی در آن از قدمت بالایی برخوردار است.


در روستای رادکان سقاخانه ای منسوب به حضرت ابوالفضل ع وجود دارد .که مورد توجه و ارادت قلبی و عشق دینی مردم شهرستان کردکوی به این سقاخانه و پرچمدار صحرای کربلا حضرت عباس ع است.

کهنسالان روستای رادکان قدمت این سقاخانه بسیار قدیمی می دانند.وقوف مردم روستا در گذشته مثل ام هانی وخانم بی بی نساء عبدالجوادو غیره... وقف کرده اند حاکی از سابقه تاریخی این مکان مذهبی است.

بقعه سقاخانه در سال 1365 به همت اهالی و هیات امنا وقت تجدید بنا شد .دراین مکان شش باب زائر سرا جهت استفاده زائرین محترم ساخته شده است. بیشتر مسافران و زائرین در فصل بهار و تابستان به این مکان مذهبی می روند چون در فصول دیگر بعلت مشکلات راه امکان دسترسی بسیار مشکل است. چون جاده آن کوهستانی و برفگیر است.

برنامه مذهبی  اول تا دهم محرم مردم رادکان و حتی روستای همجوار دراین مکان مذهبی بسیار باشکوه تشکیل میشود

سقاخانه رادکان از چند بخش اصلی و اساسی تشكیل می شود:
محراب - آبخوری - پیاله، كاسه یا لیوان آبخوری - جام چهل كلید - تندیسی فلزی-  كه نماد دست بریده ابولفضل (ع)است در داخل آن دیده می شوددراین سقاخانه یک باب موزه از طرف اهالی و ارادتمندان به حضرت ابوالفضل ع وجود دارد . دراین موزه ظروف مسی قدیمی و نسخ قدیمی قرآن و صنایع دستی قدیمی مردم روستارادکان به چشم می خورد.

معابد و پرستشگاه ها علاوه بر محل راز و نیاز به درگاه خدا از قدیمی ترین ایام برای توسل و استغاثه حاجتمندان و دردمندان به درگاه معبود بوده است. نوشتن از چنین جایی كه ممكن است هزاران بار از كنار آن رد شده باشیم ولی توجهی به آن نكرده باشیم دشوار است، اما این سقاخانه ها در میان باورها مردم ما و شیعیان دارای جایگاه ویژه ای هستند.

یعقوب محمودی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم


تاریخ : سه شنبه 18 فروردین 1394 | 10:42 ب.ظ | نویسنده : یعقوب محمودی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • فرازفا